Jäta sisu vahele
Ürdid ja köögiviljad

Paprika

Capsicum annuum

Paprika Capsicum annuum

Paprika on populaarne köögivili ja maitsetaim. Soojas kasvukohas kasvatab ta vilju ka välitingimustes, kuid kindlamalt saab saaki klaasitud rõdul või kasvuhoones. Paprika sisaldab rohkesti C-vitamiini.

Kastmine:

Keskmine

Valgus:

Päikseline

Kõrgus:

50-100 cm

Värvid:

Valge

Paprika Capsicum annuum

Paprika on kasvuperioodil alati esmalt roheline ning värv muutub hiljem olenevalt sordist punaseks või kollaseks. Paprikaliike on rohkesti ning tuttavate värvitoonide kõrval on helekollaseid ja tumelillat tooni sorte.

Paprika kasvuaeg on külvamisest saagikoristamiseni üsna pikk. Avamaal ja rõdul kasvatamiseks tuleks valida vähenõudlik ja kiirekasvuline liik. Taimed kasvatatakse ette või jätkatakse aiandist ostetud ettekasvatatud taimede kasvatamist.

Paprika vajab sooja, valgusküllast ja tuuletõmbuse eest kaitstud kasvukohta. Kasvuhoones meeldib paprikal kasvada basiiliku ja sibulate läheduses. Kasvupinnaseks sobib lubjatud ja väetatud Aiamuld või Mahe Kasvatuskott. Sobiv pH on 6–7. Taimede vahekauguseks jäetakse 50 cm.

Taimete ettekasvatamist alustatakse märtsis, sest taim vajab külvist istutamiseni 8-nädalast kasvuperioodi. Seemned idanevad temperatuuril  + 22–25 °C. Seemned külvatakse Külvimulda ning kui need on idanenud, pikeeritakse väikesed taimed Istikumulda liitristesse pottidesse. Taimi väetatakse lahja Kastmisväetise lahusega.

Paprikad istutatakse välja või kasvuhoonesse, kui pinnas on soojenenud vähemalt +15 kraadini. Taimed toestatakse nööri või tugikeppidega. Esimene õis eemaldatakse, et taim haruneks ning saak oleks suurem. Moodustunud võrsetest jäetakse alles kolm kõige tugevamat, mis vajadusel toestatakse. Võrsete tippe tuleb kontrollida lehetäide avastamiseks. Kahjurite avastamisel tõrjutakse neid veepihusti ja vajadusel üldtõrjevahendi abil.

Paprikat kastetakse ühtlaselt ja väetatakse regulaarselt Kastmisväetisega. Parim kasvutemperatuur on 21–30 kraadi.

Viljad lõigatakse noaga varre küljest lahti. Saagi võib koristada enne täisküpsuse saavutamist, et uued viljad kiiremini valmiks. Rohelised viljad küpsevad toatemperatuuril.

Otsi