Jäta sisu vahele

Roheliste Toataimed kruus – taimede lihtne hooldus

Istuta rohelised toataimed Roheliste Toataimede kruusa või tee erinevate taimede vajadusi silmas pidades oma kasvusegu, kus taimed kasvamist naudivad.

Lihtne hooldada

Kekkilä Roheliste Toataimed kruus on looduse oma toode, puhas vulkaaniline kivim, Islandi pimsskivi. Pimsskivis sisalduvate õhumullide tõttu on kivi kerge ja poorne. Tänu oma poorse struktuuriga suudab Kruus absorbeerida ja säilitada palju vett. Taimed saavad vajadusel kruusast vett. Roheliste Taimede kruus tagab loomuliku ühtlase niiskuse, kuid õhulise aluse kõigile rohelistele taimedele. Eelkõige sobib see õrnade juurtega taimedele, nagu paljud võhaliste perekonda kuuluvad troopilised rohelised taimed, samuti kaktused ja sukulendid, mis õitsevad õhulises liivases kasvusubstraadis.

Kekkilä Roheliste Taimede kruus on looduslik toode, puhas vulkaaniline kivim. Kruusas sisalduvate õhumullide tõttu on kivi kerge ja poorne. Tänu poorsele struktuurile on kruus võimeline imama ja talletama palju vett ning taimed saavad vett kruusast vastavalt vajadusele. Roheliste Taimede kruusa niiskusesisaldus on ühtlane ning see on õhuline substraat kõigile rohelistele taimedele. Sobib eriti hästi õrnade juurtega taimedele, nagu paljud lehtpuutaimede perekonda kuuluvad troopilised rohelised taimed, aga ka kaktused ja sukulendid, mis kasvavad õhulises liivases kasvukeskkonnas.

Roheliste Toataimede kruus on suurepärane alternatiiv kõikidele rohelistele taimedele, eriti taimedele, kellele meeldib õhuline kasvualus, näiteks võhalised.

Rohekruus on mitmeotstarbeline kasvusubstraadi materjal, mida kasutatakse sellisena mullavabas viljeluses, kuid rohekruusast ja muudest mullasaadustest saab moodustada erinevatele taimedele, nende vajadustele ja oma kastmisrütmile sobivaid substraadisegusid. Taimede istutamisel on hea arvestada oma hooldusrutiini ehk kui tihti oled valmis taimi kastma ja kuidas sa taimi kastad. Loeb ka potivalik, olenevalt sellest kas kasutad mulda või Rohekruusa. Poorses glasuurimata keraamilises potis aurustub niiskus taime kasvusubstraadist kiiremini kui näiteks glasuuritud keraamilises potis, plast- või metallpotis.

Pimsskivi on vulkaaniline puhas looduslik kivim. Selle poorne struktuur imab niiskust ja vabastab seda vastavalt taimede vajadusele.

Rohekruusa eelised

Kasutades Rohekruusa roheliste taimede jaoks või kasutades seda oma mullasegude koostisosana, parandad taimede juurestiku kasvutingimusi, andes juurtele õhulisuse ja ühtlasema niiskuse. Rohekruus imab endasse lisaniiskuse ja annab seda vastavalt vajadusele taimedele, võimaldades taimejuurtel saada täpselt vajamineva niiskuse. Oma kruusase koostise tõttu ei muutu rohekruus aja jooksul kastmise tõttu tihedaks ja kõvaks, vaid säilitab õhulise struktuuri. Juurtel on ruumi täita oma kõige olulisemat ülesannet – võtta toitaineid terve taime kasvu jaoks.

Võhaliste sugukonda kuuluvad taimed võivad stabiilse kastmisvajaduse ja õhulise kasvusubstraadi tõttu olla pisut keerulisemad, kuid rohekruusast valmistatud kasvusubstraadisegu hõlbustab hooldamist. Pildil Alokaasia ‘Frydek’.

Rohekruus on neutraalne, seega sobib see väga erinevatele taimedele. Ja mis kõige parem, rohekruus on looduse oma toode ega nõua loodusvarade ja energia kasutamist.

Troopilistele taimedele

Rohekruusas kasvavad meelsasti paljud troopilised taimed, eriti võhaliste sugukonda kuuluvad taimed, kellele meeldib õhuline ja kohev kasvualus ning ühtlane niiskus. Võhaliste perekonda kuuluvad näiteks monstera, filodendronid, alokaasia ja flamingolilled.

Philodendron gloriosum on roheliste taimede imeline haruldus. Südamekujulised lehed on noorel taimel helerohelised ning ajajooksul värvus süveneb tumeroheliseks.

Taimed võib istutada puhtasse kruusa või teha neile sobiv kasvusubstraadi segu. Näiteks sega kokku 2 osa Rohekruusa, 2 osa Orhideemulda, 1 osa Roheliste Taimede Mulda. Rohekruus hoiab segu õhulise ja kohevana ning seob vett, Orhideemuld hapestab kasvusubstraadi ja toob segusse kareduse, Roheliste Taimede muld sisaldab orgaanilist ainet ja toitaineid. Paljud troopilised taimed on pärit Amazonase piirkonnast, kus pinnas on happeline, kohev, toitev ja õhuline. Kasvupinna õhulisust naudivad ka paljud epifüüdid ehk looduses kattetaimedena kasvavad taimed. Maapealsete orhideede, näiteks ludiisia kasvualus luuakse segust, millesse pannakse 2 osa Roheliste Taimede mulda, 1 osa Rohekruusa ja 0,5 osa Orhideemulda.

Võhaliste sugukonna taimede jaoks võib koostada oma kasvualusesegu, mis on koosneb Roheliste Taimede kruusast. Orhideemullast ja Roheliste Taimede mullast. Võhaliste sugukonda kuuluvad taimed, kellele meeldib õhuline ja kohev kasvualus ning ühtlane niiskus. Sinna kuuluvad näiteks monsterad, filodendronid, alokaasia ja flamingolilled.

Alokaasiale meeldib õhuline ja kohev, kuid suhteliselt niiske kasvu keskkond. Rohekruus sobib neile eriti hästi. Puhasta taime juurestik potis olevast vanast mullast ja istuta see uude kasvualusesse. Pildil alokaasia ‘Frydek’.

Rohekruusas tunnevad ennast hästi kaktused

Poorne rohekruus on suurepärane kasvulava kaktustele ja sukulentidele, kelle juured on üldiselt väga niiskustundlikud. Sellisena sobib kruusane õhuline koostis kaktustele, aga kaktustele võib teha ka oma kasvusubstraadisegu, kuhu on lisatud näiteks 3 osa Rohekruusa ja 2 osa Kaktuse- ja Sukulendimulda. Paljud piimalilleliste sugukonda kuuluvad taimed kasvavad Roheliste Taimede kruusas hästi, kuna nende juured on liigniiskuse suhtes tundlikud ja võivad märkamatult mädaneda.

Kaktused saab hästi istutada Roheliste Taimede kruusa, nii saavad nende õrnad juured kindlasti õhulise kasvu keskkonna. Pildil sukulent Euphorbia obesa ja piiskop-tähtkaktus Astrophytum myriostigma.

Istuta potti

Istutamiseks vajad aukudega sisepotti ja veekindlat kaitsepotti, mis on paar cm suuremad. Sobivad ka vesiviljeluspotid. Glasuurpott on hea, kuid taimi ei tohiks siis liiga palju kasta. Niiskus aurustub glasuurpoti pinnalt aeglasemalt kui glasuurimata, keraamilise poti pealt. Plastikust istikupotid on mugavad kaitsvate pottide sees. Rohekruus sobib hästi ka altkastetavasse potti, kus niiskuse jälgimine on lihtne. Veetaseme mõõtja abil on lihtne kastmisvajadust tuvastada. Roheliste Taimede Kruus on vastupidav ja ei vaja väljavahetamist. Kui kruusa pinnale koguneb soolasid, näiteks väetistest, siis piisab loputamisest.

Enne istutamist loputa kruus, nii et see muutuks niiskeks. Kõigepealt pane põhjale veidi Rohekruusa, seejärel taime juured ja lisa kruusa ettevaatlikult taime juurte ümber. Ole ettevaatlik, et ei istutaks taime liiga sügavale, vaid jäta see samale sügavusele kui varem. Pärast istutamist kaitse taime paar nädalat otsese päikesevalguse eest ja vajadusel piserda veega, et anda taimele aega juurduda. See annab aega juurtel kasvada ja taimel uue kasvusubstraadiga harjuda. Suured taimed tuleb toetada tugivarrastega, kuni juurestik on kasvanud ja hoiab taime kindlalt püsti.

Pane poti põhja veidi niiskust hoidvat kasvusegu Roheliste Taimede mullast, Orhideemullast ja Roheliste Taimede kruusast. Pane taimejuured potti ja lisa juurte ümber kasvusubstraadisegu.

Samuti võid taime küljest üleliigse mulla ära puhastada ja lisada poti ohtralt Roheliste Taimede kruusa.

Kasta istutatud taimi ja kasvusubstraati, et kiirendada juurdumist. Kasta regulaarselt ja hoia aluspind kogu aeg kergelt niiskena. Õhulises keskkonnas ei seisa vesi ka tugeval kastmisel taime juurte juures. Väeta kastmise ajal regulaarselt. Talvel võib väetise asemel kasutada mereadru väetiselisandit.

Alusta pistikutega

Ühtlast niiskust andev Rohekruus sobib hästi ka pistikutele. Roheliste taimede pistikuid võid lasta juurduda vees või pesta muld taime juurtelt maha. Hoia taime paar tundi veeanumas, et istutamisel oleks vedeliku sisaldus võimalikult hea. Istutamiseks vajad perforeeritud istikupotte ja veekindlat kaitsepotti, mis on paar cm suuremad. Sobivad ka vesiviljeluspotid. Läbipaistvas potis on näha killustiku niiskusolukord ja pistikute juurte areng. Tume kruus on niiske, hele on kuiv. Pistikutele võid kasutada puhast Rohekruusa, aga võid teha ka kasvusubstraadisegusid. Mädanikule altid pistikud saavad Rohekruusas õrna alguse. Troopiliste taimede pistikud tuleks asetada kõigepealt vette, et need imaksid juurtesse niiskust. Sukulendid ja kaktused võib panna otse Rohekruusa. Loputa Rohekruus eelnevalt läbi, et see oleks niiskust imanud ning parasjagu õhuline ja niiske. Alguses jälgi pistikute heaolu ning vajadusel pritsi ja kasta. Niiskust armastavate taimede pistikud võib esmalt panna klaasi kaetud anumasse või kilekotti.

Roheliste Taimede kruus sobib ideaalselt pistikuteks. Rohekruus on poorne pimsskivi ja seob hästi niiskust.

Istutamiseks vajad perforeeritud istikupotte ja veekindlat kaitsepotti, mis on paar cm suuremad. Sobivad ka vesiviljeluspotid. Läbipaistvas potis on näha killustiku niiskusolukord ja pistikute juurte areng. Tume kruus on niiske, hele on kuiv. Lisa pistikupottidesse kruusa esialgu näiteks lusikaga.

Väetamine

Rohelised taimed vajavad hea kasvu jaoks piisavalt toitaineid ja loomulikku valgust. Roheliste Taimede kruus ei sisalda toitaineid, seetõttu tuleb sellesse istutatud taimi kasvuperioodil regulaarselt väetada. Sama kehtib ka erinevates kasvusubstraadisegudes kasvavate taimede kohta. Pistikute puhul alustatakse väetamist alles siis, kui pistikud on juurdunud ja kasutatakse lahjendatud väetisesegu. Väetamiseks sobivad kastmisvette lisatavad Kekkilä Roheliste Taimede väetis või Kekkilä Taimeväetis. Rohekruusas kasvavatele taimedele võib talveperioodil anda Kekkilä Meriadru. Kui taimed saavad talveperioodil lisavalgust taime- või päevavalguslambiga, tuleks neid kasta ja väetada peaaegu samamoodi nagu kasvuperioodil.

Jälgige taimi, nende kasvutingimusi ja proovige julgelt erinevatele vajadustele sobivaid kasvusubstraadisegusid. Katsed õpetavad ja taimed kasvavad kergesti! Roheliste Taimede kruus on suurepärane alternatiiv kõikidele rohelistele taimedele, aga eriti taimedele, kellele meeldib õhuline kasvusubstraat.

 

Tekst ja piltide järjestus: Johanna Vireaho
Fotod: Hanna Marttinen

Otsi