Jäta sisu vahele

Kaitse taimi talvekülma eest

Kui maapind on külmunud, on aeg laotada külmaõrnadele taimedele talvekaitset.

Kaitse taimi aias

Lumi toimib loodusliku kattena talvituvatele taimedele, nagu roosid, elulõngad ja pojengid, kuid see võib külma aastaaja keskel sulada. Kaitstes oma taimi talve karmide ilmastikutingimuste eest, saate nautida kevadel õitsemist.

Puude ja põõsaste kaitse

Närilised on eriti kiindunud mustikatest, alpi kuldvihmast ja Jaapani vahtrast, seega kaitse neid kindlasti metallvõrguga. Kasulik on ka õunapuude ja teiste noorte puude tüvekaitse. Väikeste okste närimine puud ei murra, kuid kui koor on tüve ümber kahjustatud, on see sageli puu elu lõpp. Talvekaitset tasub teha sügisel, enne lume tulekut.

Puutüve kaitseks keri ümber puu metallvõrgust aiad. On oluline, et piire ulatus piisavalt kõrgele (1–1,5 meetrit), kuna osa võrgust jääb talvel lume sisse, pääseksid jänesed ja kitsed kõrgemalt hangelt ikkagi puu kallale.

Kekkilä Puukooremultš või Aiamultš kaitsevad taimi ka talvel

Kuidas kaitsta talveõrnu taimi

Eelkõige vajavad kõik talveõrnad taimed külma eest kaitset. Külmaõrnad põõsad, nagu haldjamüts ja magnooliad, samuti noored puud, nagu hõlmikpuud ja pähklipuud, saab mähkida marli ja õlgedega, näiteks Kekkilä Peenramultšiga. See aitab kaitsta taime külmumise, tuule ja külma eest. Juurestikku saab veel katta Talvekaitse turba või Aiamultšiga, näiteks Kekkilä Aiamultšiga.

Vanad võrsed kaitsevad taimi külma eest

Sügise saabudes mõtlevad inimesed sageli, et mida küll närtsinud püsikutega peale hakatakas need peaks ära lõikama või ootama järgmise kevadeni. Võrsed võib oma kohale jätta, sest need kaitsevad taimi talvekülma eest. Osa taimi on kuivana kaunid ka talvel, nagu alpi-ogaputk, kobar-lursslill, köögiviljaaias till ja paljud teised. Samuti pakuvad paljude taimede seemned lindudele talvel toitu. Soovi korral murra eriti kõrgete taimede varred maapinnani, kui need ei ole silmale meeldivad.

Vanad võrsed tasub lõigata maha alles kevadel ja jätta siis maapinnale. Laota peale kiht Kekkilä Istutusmultši ja lõpptulemus on tasuv! See mitte üksnes ei näe hea välja, vaid annab taimedele lisajõudu kasvu alustamiseks ning vähendab liigse töö tegemise vajadust.

Paku varju õrnadele roosidele

Suurematel roosipõõsastel tuleb kärpida kolmandik vartest ja laotada juurestikule korralik kiht Kekkilä Talvekaitset või multši, näiteks Kekkilä Aiamultš. See kaitseb juuri ning varred ei õõtsu siis liialt tuule käes.

Talvekaitse laotatakse juurestiku ja võrsete kaitseks maha niipea, kui maapind hakkab jäätuma. Nii ei jää turbakihi alla liigset niiskust ja taimi ei ohusta nt seenhaigused. Samuti kaitseb see taimi jäneste eest, kes nosivad hea meelega taimede pehmeid osi.

Kuidas kasutada Talvekaitse turvast

Talvekaitse on erimeetodil kuivatatud turvas, mis ei ima niiskust ega jäätu ning isoleerib seeläbi talvekartlikud taimed. Kui tegemist on lageda ja väga tuulise alaga, siis võib asetada selle peale veel okaspuuoksi, mis aitavad Talvekaitsel paremini paigal püsida.

  1. Talvekaitse laotatakse juurestiku ja võrsete kaitseks maha niipea, kui maapind hakkab jäätuma. Nii ei jää turbakihi alla liigset niiskust ja taimi ei ohusta nt seenhaigused. Samuti kaitseb see taimi jäneste eest, kes nosivad hea meelega taimede pehmeid osi.
  2. Rühmarooside puhul on soovitatav kasutada umbes 20 cm paksust Talvekaitse kihti. Püsikute ja sibultaimede puhul piisab ka õhemast kihist, umbes 10 cm.
  3. Soovi korral võib turba peale panna okaspuuoksi, mis aitavad Talvekaitsel paremini paigal püsida.
  4. Kevadel kogutakse Talvakaitse turvas kokku, niipea kui maapind hakkab sulama.
  5. Kogutud Talvekaitse turvast saab kasutada komposti allapanuna ning liivase või savise pinnase parandamiseks. Soovi korral saab seda ka järgmise sügiseni säilitada ja uuesti kasutada.

 

Otsi