Kodumajapidamise kompostri kasutamine on põhimõtteliselt väga lihtne. Loodus teeb suurema osa tööst ise ning kasutajal tuleb vaid regulaarse jäätmete ning kompostprügi lisamise eest hoolitseda. Mõnikord võib aga termokompostriga probleeme tekkida. Siin on vastused korduma kippuvatele küsimustele:
Kompostimass on märg või haiseb. Mida ma teen?
Sõtku massi Kompostiseguri või näiteks pika pulgaga ja lisa Kompostiturvast. Kontrolli, et filtrivoolik ei oleks ummistunud.
Kompostis kasvavad seened või on hallitus. Kas need on kahjulikud?
Seened ja hallitus on ühed lagundajad, mis muudavad biojäätmed multšiks. Kui need häirivad silma, võib jäätmed puhastada. Vastasel juhul pole neist kahju.
Komposti sees on vihmaussid. Kas ussid on kahjulikud?
Põhimõtteliselt ussid termokompostris selle kuumuse tõttu ei edene, kuid kahju ka ei tee. Vastupidi, küpses kompostis jätkavad nad selle muutmist multšiks.
Kompostris on sipelgad. Mida ma teen?
Kompost on liiga kuiv. Vähenda kuivamaterjali kogust ja vajadusel lisa vett, milles on leotatud lämmastikurikast Kanasõnnikut.
Kompostris on kärbsed. Mida ma teen?
Kompostimass on liiga niiske ja seetõttu ei kuumene piisavalt. Suurenda Kompostiturba kogust.
Äravooluluuk on katki. Kust ma saan uue?
Meil on saadaval lai valik kompostrite varuosasid. Võta ühendust meiega klienditeenindusega ja saad tellida uue ära vooluluugi.
Komposter ei kuumene. Kus on probleem?
Soojuspuudus võib tuleneda sellest, et kompost on valmis või on liiga vähe kompostitavat materjali, see on liiga kuiv või märg. Pane tähele, et kui kompostikiht ei ulatu termomeetrini, ei näita see massi tegelikku temperatuuri. Kompostimine toimub ka madalamatel temperatuuridel, mistõttu pole vaja termomeetrit tähelepanelikult jälgida.
Kompostri kaas jäätub. Mida teha?
Talvel võib kompostrist tõusev niiskus kaane kontaktpinnale jäätuda ja kaas külmub kinni. Sel juhul koputa kätega või nüri esemega, näiteks puiduhaamriga, katte külgi ja kompostri raami ülaosa. Külma ilmaga tuleks enne kaane sulgemist kaanetihendid kuivatada. Neid võib töödelda ka silikoonsprei või toiduõliga, mis vähendab külmumist.
Valmis komposti hulgas on lagunemata jäätmeid. Mida ma nendega teen?
Mõnede jäätmete lagundamine võtab kauem aega kui teistel. Nende hulka kuuluvad näiteks kanamunakoored ja -luud. Orgaanilisi jäätmeid pannes saab lagunemist soodustada, hakkides jäätmed võimalikult väikesteks tükkideks ja näiteks munakoori purustades. Tühjendusfaasis saab lagunemata jäätmed edasiseks kompostimiseks kompostrisse tagasi lisada.
Kui ei leidnud oma kompostimisküsimusele vastust, võta meiega julgelt ühendust.