Jäta sisu vahele

Milline muld valida?

Aias ja rõdul askeldaja saavutab parima võimaliku lõpptulemuse, kui kasutab otstarbekohast mulda.

Milline on hea muld?

Muld on loodustoode, elus aine, mis sisaldab hulgaliselt mikroorganisme ja on kasvu toetava struktuuriga.

Hea muld lõhnab kevadise maa järele ja tundub sõrmega katsudes pisut niiske. Selleks, et taimel oleks hea olla, vajavad juured vett, hapnikku ja toitaineid ning mikroorganisme, kes töötlevad toitained taime jaoks sobivale kujule. Toitaineid vajavad ka mikroorganismid ise, et nad suudaksid tõhusalt tegutseda.

Miks tuleb kasutada head mulda?

Muldade tootearenduses püütakse saavutada eri kasutusotstarvete ja taimerühmade seisukohast parim võimalik kasvutulemus. Muldade erinevused seisnevad väetise koguses ja kvaliteedis ning mulla struktuuri mõjutavates toorainetes.

Näiteks külvamisel ja taimekasvatuses on oluline, et muld oleks kas väetamata või mõõdukalt väetatud. Saaki kasvatavate taimede mullale lisatakse selle väetamisel kaaliumi (K). Kiire kasvuga suvelilledele lisatakse rohkem lämmastikku (N).

Täiskasvanud taim kasvab enam-vähem igas mullas, kuid spetsiaalse mulla abil on kasvatamine lihtsam ja lõpptulemus parem.

Milline muld sobib aia dekoratiivtaimedele?

Puud ja suurekasvulised põõsad vajavad jämeda sturtuuriga erimulda, mis loob juurdumiseks suurepärased tingimused. Sellises mullas levib juurestik laiemalt, istutusaugust väljapoole. Nii saab taim hakata kiiremini kasvatama latva ja uusi oksi. Mullas sisalduvad pressturbatükid koguvad vett ja vabastavad seda aegamisi, kobestades samal ajal pinnast.

Püsikud, rühmaroosid ja mitmeaastased õitsvad vääntaimed vajavad toitaine- ja õhurikast, kuid samas niiskust hoidvat erimulda, mida on lubjatud ja esmaväetatud kaaliumi ja fosforit sisaldava väetisega, mis tagab rikkaliku õitsemise ja ohtra võrsete kasvatamise. Huumuseühend Kekkilä JuurjõudTM aitab kaasa kiirele juurdumisele.

Happelist pinnast vajavad taimed, nagu rododendronid, asalead, põõsasmustikad, okaspuud ja hortensiad tunnevad end hästi vähelubjatud ja just neile sobivalt esmaväetatud erimullas, mille toorainena on kasutatud tumedat turvast, millele on lisatud mineraalmulda ja kompostitud puukoorepuru.

Põõsad ja muud levinud taimed hakkavad hästi kasvama kas esmaväetatud ja lubjatud Aiamullas, mis sobib kõigile aiataimedele.

Milline muld sobib peenramaale ja Kasvatuskasti?

Hästi savise või liiga liivase peenramaa vee- ja toitainepidavust saab parandada, kui lisada lubjatud ja väetatud Kasvuturvast või Aiamulda.

Kasvatuskastidesse sobib looduslikult väetatud Mahe Aiamuld.  Ühte Kasvatuskasti läheb kuus kotti mulda.

Kasvuhoones on hõlbus kasvatada tomateid ja muid aedvilju Mahe Kasvatuskotis või Mahe Tomatiturbas. Samuti võite kasutada peenardes ja kastides Kasvuturvast.

Mulla valimine rõdu- ja potitaimedele

Pottides, amplites ja kastides suvelilled kasvavad kiiresti ja puhkevad õide, kui erimulla õhurikas struktuur aitab juurestikul tugevneda. Tänu sellele kasvavad suvelilled jõudsalt ja õitsevad rikkalikult. Mullale on lisatud kastmiskristalle, mis seovad vett ja pikendavad seda vabastades kastmisvälpasid. Muld on esmaväetatud ning sisaldab pika toimeajaga toitaineid, kuid sellest hoolimata on soovitatav anda kord nädalas suvelilledele mõeldud väetist.

Potimaitsetaimed tunnevad end hästi Mahe Ürdimullas, mis on neile sobivalt liivane ja esmaväetatud. Ürte võib väetada Mahe Vedelväetisega.

Tomatid ja aedviljad on mugav istutada Mahe Tomatiturbasse või otse Mahe Kasvatuskotti. Käepärase ja kitsa kujuga kott sobib hästi mitmesugustele rõdudele, terrassidele ja väikestesse kasvuhoonetesse.

Kõik maitsev, õitsev ja söödav segamini? Looduslikult väetatud Mahe Kasvumulda võib istutada kõik taimed: daalia, maasikas ja basiilik võivad kasvada kõrvuti samas potis.

Kas teadsid?

Pakendatud muld on segu, mille füüsikalised, keemilised ja bioloogilised omadused moodustavad taimede juurtele hapniku, vee ja toitainete poolest sobiva kasvusubstraadi.

Hea mulla kriteeriumide määramisel võetakse arvesse kasvusubstraadi kasutusotstarvet. Eri taimerühmadele ja eri kasutusotstarbe jaoks valmistatakse omaduste poolest õige, hea ja ühtlase kvaliteediga muld.

Kekkilä mullad sisaldavad olenevalt kasutusotstarbest õiges vahekorras nt peenliiva, turvast ja komposti.

Koduaia taimedele sobiv kasvusubstraat on mullakas ja peab mõõdukalt vett, kuid laseb seda samas siiski läbi, ning selle struktuur säilitab kõike vajalikku.

Otsi