Istuta püsikud ja põõsad sügisel
Suve kuumuses on mitmed istutustööd tegemata jäänud ja nüüd, kui kõige hullem kuumus on taandunud, saab oma plaanid ellu viia ja käed mulda pista. Sügisel on istutamiseks parim aeg ning uusi istikuid leiab ka aianduspoodidest.
Sügisel on püsikupeenras kuiva suve kaotusi lihtne kompenseerida ja see on ka parim aeg kevadel ja suve alguses õitsevate püsikute jagamiseks. Sellised on näiteks aed-võhumõõk ehk aediiris ja mitmesugused kurerehad. Samuti on pärast õitsemist väärt jagamist amellaster, aedmonarda ja emajuurelaadne mailane.
Pojengile meeldib rahus kasvada, kuid kui seda on vaja jagada või liigutada, saab seda teha sügisel.
Ka uusi istutusalasid võib luua. Sügis on parim puude ja põõsaste istutamise aeg, kuid ka püsikuid ja kergelt talvetundlikke taimi nagu roosid ja rododendronid, saab hästi istutada augustis-septembris.
Puude istutamine sügisel
Puid ja põõsaid saab istutada seni, kuni maapind pole külmunud. Sügisel istutatud seemikud hakkavad kevadel varem kasvama kui kevadel istutatud, kuna nad suudavad kevadise niiskuse kohe pärast külma taandumist ära kasutada.
Taimevalik kauplustes keskendub alati hooaja taimedele. Erinevatel aegadel taimeid ostes on lihtsam näha, millised nad välja näevad õitsemise ajal või näiteks sügisvärvides. Kui eelistad istutustes taimi, mis õitsevad erinevatel aastaaegadel, on aias või rõdul alati midagi ilusat vaadata. Vihjeks ka see, et hilissuvel on kodumaiste taimede valik puukoolides rikkalik.
Hilissuvised õitsejad
Hilissuve aia kaunistajad on näiteks lõhislehine päevakübar, floks, kukehari, sügisheleenium ja puishortensia.
Ka purpur siilkübar ja erinevad kobarpead õitsevad kaua ning meelitavad õue liblikaid. Sügise edenedes võtavad aia üle sügisvärvid. Näiteks metsviinapuu, must aroonia, vahtrad, lodjap-põisenelas ja võnk-pärgenelase kollased toonid. Loe hilissuvel õitsevate taimede kohta lähemalt Kekkilä Taimeraamatust.