Jäta sisu vahele

Loo lihtne aed kasvatuskasti

Kui näed unes maitsvaid omakasvatatud köögivilju ja ürte, siis raja aed kasvatuskasti. Nii lihtsalt saadki seda teha. Loe meie samm-sammulist juhendit.

Kasvatuskastis kasvatamine on lihtne viis köögiviljade ja ürtide toidulauale jõudmiseks.
Loe meie samm-sammulist juhendit, kuidas rajada köögiviljaaed kasvatuskasti.

Põhjatööd

1. Laota lainepapp alale, kuhu soovid kasvatuskastipeenra rajada

Ära eemalda kasti alt asjatult rohtu. Selle asemel laota muru või umbrohu peale rikkalik kiht pappi, et selle all olevad taimed saaksid mullaks. Vali plastivaba variant, näiteks vastupidav lainepapp, et mikroplast ei satuks maapinda. Võid kasutada ka paksu ajalehte.

Papi kihistamine on oluline, sest üks papikiht laguneb kiiresti ning see ei takista siiski muru läbikasvamist, kui papp märjaks saab ja kõduneb.

2. Kasvatuskasti paigutus

Aseta kasvatuskast otse papi peale. Kasuta näiteks kahte kaubaalusekraed üksteise peal, kui soovite lisada põhja orgaanilist materjali, näiteks oksi, komposti.

Kasvatuskasti võib värvida punase muldvärviga või kasvatuskastidele mõeldud mürgivabade peitsidega.

3. Kastipeenra vahede katmine

Mõõda kastide vahelised vahed, et mahuks ka käruga vahele ja pane tähele, et kasvav saak võtab ruumi. Taimede eest hoolitsemiseks peab samuti ruumi olema.

Laota papi peale rikkalik kiht Kekkilä Aiamultši või Kekkilä Dekoratiivmultši, mis on valmistatud töötlemata puidujääkidest. Dekoratiivmultš on looduslike värvidega värvitud puidulaastud ning värvitoonid on saadaval pähkelpruun, süsimust ja antiikpunane. Kate hoiab läbikäigud puhtad.

Kasvatuskasti täitmine

4. Täida kihiti

Täida kasti põhi kuivade süsinikurikaste aiajäätmetega, näiteks jämedad oksad, varred ja lehed. Põhimõtteliselt võib sinna panna kõiksugu jämedat kraami ning vahele juba pisut komposteerunud püsikute varsi ja muud leheprahti. Kasvatuskasti ei tohiks panna mitmeaastaste umbrohtude juuri, näiteks nõgesed või naadid.

 

5. Lisa okste ja lehtede peale komposti ja Kekkilä Kanasõnnikut

Lisa okste vahele lämmastikurikast materjali, näiteks komposti, niidetud muru või sõnnikut. Kekkilä Kanasõnnik või muu väetis kiirendab aiajäätmete kompostimist heaks mullaks. Kanasõnnikut alusmaterjaliga segades ei kõrveta see taimede juuri.

Kekkilä Kanasõnnik on looduslik väetis kõigile koduõue taimedele. Selle rikkalik lämmastik parandab kasvu ja see on valmistatud GMO-vaba söödaga toidetud kodukanade sõnnikust.

6. Täida kast toitainerikka mullaga

Kui põhi on komposti ja okstega loodud, on aeg lisada mulda. Mullaks sobib näiteks Kekkilä Mahe Aiamuld, universaalne Kekkilä Aiamuld või turbavaba Kekkilä Taimemuld Kestlik+, mis sobivad kõikidele köögiviljadele. Mahe Aiamuld on maheväetatud üldmuld kogu aiale, mis sobib nii kasti, juurviljaaeda kui ka kasvuhoones kasvatamiseks. Ühte kasvatuskasti läheb umbes 6 kotti Mahe Aiamulda (40 L kott).

Kui kasvatuskasti alumine kiht kõduneb ja pind aja jooksul settib, võid järgmisel aastal lisada kasti paar kotti uut mulda.

Taimede istutamine

7. Istuta taimed

Kasvatuskastides on lihtne kasvatada erinevaid maitsetaimi ja nii saad ka kiiresti saaki korjata. Juurviljade nagu kartuli, kaalika, porgandi ja peedi kasvatamine võtab veidi rohkem aega, kuid kartulit saab juba paari kuuga. Ka paljud marjad sobivad kasvatuskasti.

Jäta taimedele rohkelt kasvuruumi, kuid kõrgete süvenditesse võid asetada ka madalad taimed.

Taimed kasvatuskastis

  • Maitsetaimed nagu petersell, tüümian, salvei ja rosmariin
  • Lehtsalatid, nagu salat, rukola, mangold ja lehtpeet
  • Marjad: maasikad, karusmarjad ja mustikad

8. Kasta

Kui taimed on istutatud, tuleks ühte kasti valada vähemalt 2 kannu vett. Sel juhul saab muld märjaks umbes 20 sentimeetri sügavuselt ja ka taimede juured ulatuvad sügavamale.

9. Viimistle Peenramultšiga

Laota mulla pinnale paarisentimeetrine kiht Kekkilä Peenramultši ehk kiukanepiõle multši. Taimne pinnakate sobib kõikidele saaki tootvatele taimedele köögiviljaaias ja kasvatuskastides. See hoiab saagi puhtana ja takistab umbrohtu tärkamist.

Tänu kattele püsib ka niiskus paremini maa sees ega aurustu.

Alusta köögiviljaaeda kasvatuskastis – vaata lihtsaid juhiseid koos videoga

 

Otsi