Potipõllundus
Tomatid, salat, redis, ürdid… Kas neid saaks ka rõdul kasvatada? Kui sul on aianduse vastu huvi, aga pole ruumi, võid kasvatada köögivilju pottides. Vaevalt sa sel viisil toidutootjaks saad, aga isegi paar potti võivad anda suurepärase lisa söögilauale ja häid kogemusi taimedega tegelemisest. Lisaks maitsevad enda kasvatatud köögiviljad alati paremini kui poe omad.
Kui plaanid rajada väikese köögiviljaaia, peaksid läbi mõtlema tingimused. Kasvutingimused rõdul vahelduvad suurel määralt sõltuvalt ilmakaarest, mis mõjutab nii valguse hulka, tuult kui ka soojust. Võiks arvata, et lõunapoolne rõdu on rõduaia rajamiseks parim, kuid liiga palju valgust, soojust ja isegi kuumust seavad aednikule omad väljakutsed. Klaasitud rõdul valitsevad kasvuhoonetingimused, mis sobivad loomulikult tomatile, paprikale, tšillile ja basiilikule, kui kastmise eest hoolt kanda. Maja põhjapoolsel rõdul on hoopis teistsugused tingimused. Tomatite kasvatamise jaoks võib seal valgust olla liiga vähe, aga kurgid, petersell ja kartul võivad anda head saaki. Ida- või läänepoolsel rõdul on valgust ja soojust rohkem ning paljude liikide kasvatamine võib olla seal üsna hõlbus.
Kasvutingimused rõdul vahelduvad suurel määralt sõltuvalt ilmakaarest, mis mõjutab nii valguse hulka, tuult kui ka soojust.
Raja oma köögiviljaaed pottidesse
Pottides saagi kasvatamine ei nõua suuri investeeringuid ega palju tööriistu. Lisaks seemnetele, taimedele ja pottidele peaksid hankima väikese istutuslabida ja maheviljeluseks sobivat mulda, näiteks 100% turbavaba Kekkilä Taimemuld Kestlik+ või Kekkilä Aiamuld. Ka Kekkilä Kasvukottides võid saada korraliku saagi üsna väikeselt alalt. Potipõhja drenaažiks sobib Kekkilä Potikruus, aga ka savipoti tükid või kivid.
Potis kasvatamine on seda lihtsam, mida suuremaid potte kasutad. Taimede kasvatamiseks sobivad igasugused anumad, potid, korvid ja kastid, kui valid vaid neisse õiged taimed. Sügavajuursete taimede ja juurviljade jaoks tuleks valida sügavad potid, salatile ja maitsetaimedele piisab rõdukastist. Siiski on hea meeles pidada, et mida rohkem on potis ruumi mullale, toitainetele ja niiskusele, seda paremini taimed arenevad ja seda lihtsam on neid hooldada. Väikeses potis tuleb taimi sagedamini kasta ja toitainetest võib lopsakaks kasvuks väheks jääda. Potis peab olema taime jaoks piisavalt ruumi. Potti peab mahtuma korralik drenaažikiht potikruusast, toitainerikas muld ja muidugi taim koos juurestikuga. Hea kasvupoti põhjas on auk, et liigne vesi saaks ära voolata ega jääks taime juurte ümber. Potikruusaga drenaaž ja auk põhjas tagavad, et taime juured ei oleks hapnikuvabas niiskes pinnases pidevalt märjad. Juured vajavad optimaalseks toimimiseks kasvusubstraati ja ka hapnikku. Rõdul on hea auguga pottide alla panna taldrik.
Mida on vaja köögiviljaaia rajamiseks?
- Seemned ja/või taimed
- Piisavalt suured istutusnõud või Kekkilä Mahe Kasvukott
- Väike istutuslabidas
- Maheviljeluseks sobiv muld, näiteks Kekkilä taimemuld Kestlik+, Mahe Aiamuld või Taimne Kompostmuld
- Kekkilä Potikruus, purustatud savipoti tükid või kivid
Vali sobiv pott
Potiaias kasuta eri suurusega potte. Kui soovid kasvatada püsikuid pottides, vali võimalikult suur ja talvekindel pott. Näiteks marjapõõsad on vastupidavad ja neid saab kasvatada suures puitkastis või talvekindlas potis. Puitkastid saab ka soojustada, et taimed talve paremini üle elaksid.
Poti materjal on oluline. Poorne savipott on ilus, vananeb kaunilt ja nii-öelda elab koos mulla ja taimega. Savipott kipub aga kergesti ära kuivama, mistõttu nõuab see hoolsamat kastmist. Savipott võib talvel mulla külmudes ja paisudes puruneda. Viljelemiseks sobivad metallist potid või ämbrid, kuid metall võib liialt kuumeneda ja muld seetõttu kuivada. Metall võib ka roostetada. Corteni terasest valmistatud potid peavad vastu ajale ja kasutamisele. Ilmastikukindla terase pinnale tekib õhu ja niiskuse mõjul oksiidikiht, mis takistab rooste edenemist. Punutud korvid sobivad hästi, kuid nende kasutusaeg on üsna lühike. Need sobivad hästi ka talvel kasutamiseks. Korvi saab vooderdada kilega, mis pikendab kasutusiga. Kergbetoonist Polystone-potid, mis meenutavad betooni, kuid on kerge kaaluga, on praktilised ja vastupidavad. Need sobivad ka püsikutele ja need võib talveks õue jätta. Seega mõjutab poti valik hooldusvajadust, taimede kasvamist ja potiaia välimust.
Kasvata taimi oma maitse järgi
Vali potiaeda taimed oma maitse järgi, arvestades koha kasvutingimusi ja seda, palju soovid neid hooldada. Kasvata endale meelepäraseid liike. Kartuli ise kasvatamine ei pruugi olla tulus, aga maitse on kindlasti parem ja sordivalik suurem kui poest ostes. Potis ja ämbrites kartuli kasvatamine pole majanduslikult mõttekas, aga mis võiks olla veel maitsvam kui ise maast võetud värske kartul! Lisaks saab valida erinevate kartulisortide, näiteks Prantsuse kokkade soositud spargelkartuli, roosade või siniste kartulite vahel, mida igas toidupoes ei müüda. Kahest seemnekartulist piisab umbes kümneliitrise poti või ämbri jaoks, millest saab potitäie keedukartulit. Istutamisest saagi valmimiseni läheb umbes kaks kuud, nii et kui alustad varakult, võid saada kaks või isegi kolm saaki. Vaata juhiseid ämbrikartuli kasvatamiseks siit.
Maitsetaimi, salateid ja ube kasvatades võib juba rääkida rahalisest kokkuhoiust. Mõningaid ürte saab koguda terve suve jooksul, samuti on ürte lihtne talveks külmutada. Lisaks rõõmustavad need kasvatajat oma lõhna ja iluga.
Lõunapoolne rõdu või terrass sobib ideaalselt tomatite kasvatamiseks. Amplitomatid saab istutada suurde potti. Tüvitomateid saab kasvatada potis, kui taimed korralikult toestada või seina vastu sättida. Paprika ja tšilli sobivad ka potiaeda valgusküllasesse kohta. Potis kasvatamisel tuleks taimed istutada ja neid kasvatada üksteisele võimalikult lähedal ja tihedalt. Nii saab väikest rõduaeda tõhusalt ära kasutada ja nautida võimalikult suurt saaki. Taimede tihedalt istutamine hoiab eemal umbrohu ja vähendab niiskuse aurustumist mullast, seega ka kastmisvajadust. Viljeleda võib mitut moodi ja katsetamine on lubatud. Vaata näpunäiteid tomatite kasvatamiseks siit.
Kuidas istutada ja külvata potti
Köögiviljaaia võid rajada kevadel kohe, kui rõdul on taimede jaoks piisavalt soe. Uuri seemnepakendeid ja saadaolevaid taimi ning tee endale selgeks, kuidas taimed kevadisele jahedusele vastu peavad. Näiteks paljud eeterlikke õlisid sisaldavad maitsetaimed, nagu rosmariin ja tüümian, taluvad jahedust, samas kui basiilik on väga külmatundlik. Algusaeg sõltub ka tingimustest õues ja rõdul. Klaasitud rõdul saab viljelema hakata varem, kuna päikese käes tõuseb ka rõdu temperatuur.
Kui istutad taimi potti, sule esmalt potis olev auk kivi või ajalehetükiga. Vala potipõhja Kekkilä Potikruusa, lisa mulda ja algväetiseks veidi Kekkilä Mahe Aiamaaväetist või Kekkilä Kanasõnniku graanuleid. Kui taimejuured kasvades ükskord poti põhja ulatuvad, saab taim kasvuks jõudu sinna lisatud algväetisest. Pane pott mulda peaaegu täis. Istuta taim, lisa natuke mulda juurde ja vajuta muld taime ümbert kinni. Kasta mulda ettevaatlikult, see tihendab mulda veelgi. Vajaduse korral lisa mulda nii, et juurestik jääks mulla alla. Võid istutada samasse potti mitu taime või külvata taimede vahele väiksemate taimede seemneid, et istutus muutuks ajapikku lopsakaks. Seejärel kanna hoolt kastmise ja väetamise eest.
Ära unusta väetamist
Tihedalt kasvavad taimed vajavad kasvamiseks lisaks mullas sisalduvatele toitainetele ja algväetisele täiendavat väetamist. Mulla toitainetest jätkub esialgu mõneks nädalaks, parema saagi saamiseks rõduaiast peab selle eest pidevalt hoolt kandma. Kasta pottides kasvavaid taimi vastavalt vajadusele, kuumaperioodidel iga päev. Lisa kastmisvette Kekkilä Kastmisväetist, mille toitained soodustavad taimede kasvu ja tagavad nende heaolu. Kogu saaki vastavalt selle valmimisele. Salatit ja maitsetaimi saad aiast noppida üsna pea, tomat, tšilli ja kartul vajavad kasvamiseks rohkem aega.
Saaki rohkem kui ühel aastal
Potiaed rajatakse tavaliselt üheks aastaks, aga kui talv on pehme, võivad mõned taimed potis talve üle elada. Ürtidest võivad näiteks salvei, piparmünt ja tüümian kuuseokste all kaitstuna talve vastu pidada. Eriti vastupidavad on astelpaju ja sõstrad, mida saab pottides õues hoida nii suvel kui ka talvel. Ka toompihlakas suudab suures potis hästi vastu pidada. Katseta julgelt, et saada väärtuslikke kogemusi!
Potti istutatud taimed võib talveks viia keldrisse või mujale jahedasse ruumi, kus pole külmumisohtu, nii saab ka paljusid teisi taimi kasvatada aastast aastasse silmarõõmuks ja saagi kogumiseks. Mitmeaastaste taimede mulda tasub kevadel uuendada, et kasvuperiood algaks hästi ja taimedel oleks head tingimused edasikasvuks.
Kasvata taimi potis
- Amplimaasikas ja kuumaasikas
- Ampli- ja põõsastomat
- Lehtkapsas
- Mangold ehk lehtpeet
- Marjapõõsad
- Oad
- Kurk
- Kartul
- Salat
- Söödavad lilled, nagu saialilled ja kress
- Ürdid
Tekst: Johanna Vireaho
Fotod: Hanna Marttinen